bronx proino1  vasilakos after xristougena1

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μια τεράστιας σημασίας νίκη τόσο σε βαθμολογικό όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο σημείωσε ο ΑΟ Σελλάνων με αντίπαλο τον Ηρακλή Λάρισας.

Οι παίχτες που αγωνίστηκαν κατέθεσαν και την ψυχή τους στο γήπεδο, προκειμένου να φτάσουν σε αυτό το σπουδαίο «τρίποντο». Εχοντας να αντιμετωπίσουν ουκ ολίγα προβλήματα, αγωνιστικά και όχι μόνο, έπαιξαν από το πρώτο λεπτό με πάθος. Το γκολ που σημείωσε ο Τζουμάκης στις καθυστερήσεις του Α’ ημιχρόνου αποδείχθηκε τελικά αρκετό για να επιστρέψει η ομάδα στα επιτυχή αποτελέσματα.

11αδα...ειδικών συνθηκών

Για μια ακόμη φορά ο Γιάννης Μπουρνάκας αναγκάστηκε να κατεβάσει 11αδα «ειδικών συνθηκών» έχοντας μάλιστα να αντιμετωπίσει και την απουσία λόγω τιμωρίας του Μπιτέλη και του Μπακρατσά.
Κάτω από τα δοκάρια έκατσε ο Σταυράκης ενώ η αμυντική τετράδα απαρτίζονταν από τους Καλφούτζο, Αρχοντή, Τζέκο και Μπαλτά. Στο κέντρο ήταν οι Χάδιαρης και Κοντός, στα άκρα οι Καστεγιάννος και Τζάνης, ο Τσάγκας προωθημένος και από πίσω του ο Τζουμάκης.
Ο ΑΟ Σελλάνων απείλησε μολις στο 3ο λεπτό, όταν ο Τζάνης …πεισματικά κέρδισε την μπάλα από τα δεξιά, επιχείρησε τη σέντρα και ο Τζουμάκης με πλασέ στην κίνηση σημάδεψε εκατοστά από το κάθετο δοκάρι.
Στο 27’ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν με τον ιδιάιτερα επικίνδυνο Κακαβίτσα. Μετά από κόρνερ ο επιθετικός του Ηρακλή πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Σταυράκη.
Από το 35’ εώς το 40’ τα Σέλλανα έχασαν την αμυντική συνοχή τους με αποτέλεσμα να δεχτούν πίεση. Σε αυτό το διάστημα ο Ζαφειρίου απείλησε δυο φορές. Την πρώτη μετά από σέντρα από δεξιά έπιασε σουτ στην κίνηση αλλά βρήκε τον έμπειρο πορτιέρο σε ετοιμότητα. Την δεύτερη σούταρε μέσα από την περιοχή και λίγο πλάγια αλλά και πάλι ο Σταυράκης απέκρουσε.

Το "χρυσό" γκολ
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ΑΟ Σελλάνων πέτυχε το «χρυσό» όπως αποδείχθηκε γκολ. Μετά από κάθετη προς τον Τζουμάκη, που λίγα λεπτά πιο πριν μετά από εντολή του προπονητή άλλαξε θέσεις με τον Τσάγκα, ο τερματοφύλακας επιχείρησε έξοδο εκτός περιοχής, έδιωξε αλλά η μπάλα πήρε ύψος, οι αμυντικοί που ήταν στη φάση μπερδεύτηκαν και ο Τζάνης εκμεταλλευόμενος την «αναμπουμπούλα» ξεχύθηκε προς το τέρμα από τα δεξιά. Στα γκολπόστ πρόλαβαν και επέστρεψαν δυο αμυντικοί, αλλά ο πολύπειρος ακραίος παρότι θα μπορούσε να σουτάρει, πάσαρε στον Τζουμάκη που είχε το τέρμα «πιάτο» στο ύψος της μικρής περιοχής και χωρίς τερματοφύλακα. Το γκολ αυτό δεν χάνονταν και ο νεαρός επιθετικός έγραψε το 1-0 σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Αντεξε στην πίεση

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφή διάθεση να πιέσουν και τον ΑΟ Σελλάνων να ψάχνει τις στιγμές του επιθετικά. Πίεση δέχτηκε η ομάδα του Γιάννη Μπουρνάκα αλλά μεγάλες φάσεις όχι, πλην μιας περίπτωσης. Ηταν το 68’ λεπτό, όταν μετά από χαμηλή σέντρα ο Κακαβίτσας έκανε μια έξυπνη κεφαλιά-προβολή στο πρώτο δοκάρι που αιφνιδιάσε τον Σταυράκη, αλλά για καλή τύχη των γηπεδούχων η μπάλα χτύπησε στη ρίζα της δοκού.

Οι φιλοξενούμενοι όσο τα λεπτά περνούσαν γίνονταν πιο πιεστικοί, επιχειρώντας να απειλήσουν περισσότερο με στατικές φάσεις. Οι παίχτες του ΑΟ Σελλάνων δυσκολεύονταν να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια, ως αποτέλεσμα τόσο της κούρασης όσο και του διαιτητή που σφύριζε… ένα φάουλ για κάθε τρία που γίνονταν υπέρ των Σελλάνων και κατάφερε να εκνευρίσει τους φιλάθλους και το τεχνικό επιτελείο. Ο Γιάννης Μπουρνάκας όσο κι αν ήθελε να βοηθήσει από τον πάγκο ήταν περίπου αδύνατο λόγω των απουσιών. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα… επιστρατεύτηκε ο Σπύρος Παπαδημητρίου προκειμένου με την εμπειρία του να δώσει ανάσες στην ομάδα, ενώ οι Γκαντής και Κούλπας πέρασαν στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον ΑΟ Σελλάνων να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο αλλά και απέναντι σε κάθε αντιξοότητα.

Διακριθέντεις και ο ...Μπαλτάς
Διακριθέντες και υστερούντες θα ήταν άδικο να αναφέρουμε καθώς με τις υπάρχουσες συνθήκες όσοι αγωνίστηκαν  πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και άλλοςλιγότερο και άλλος περισσότερο διακρίθηκαν. Δεν γίνεται όμως να μην σταθούμε στον Γιάννη Μπαλτά, «στρατιώτη» της ομάδας που ήρθε κυριολεκτικά από το…πουθενά, έπαιξε βασικός και είχε αν μη τι άλλο συγκινητική παρουσία δίνοντας το 101% των δυνάμεών του.