bronx proino1  vasilakos after xristougena1

ΜΠΑΣΚΕΤ

Παλικαρίσια νίκη που της επιτρέπει να κοιτάξει ακόμη ψηλότερα στο φινάλε του α' γύρου πέτυχε η Αναγέννηση BC!

Δείτε ΕΔΩ τους κορυφαίους σκόρερ

Δείτε ΕΔΩ τους κορυφαίους τριποντέρ

Η ομάδα του Βασίλη Κρομμύδα επικράτησε με 73-79 του ΑΓΣ Ιωαννίνων παίρνοντας νίκη-χρυσάφι, αφού αποσπάστηκε πλέον με τρία ροζ φύλλα αγώνα μακριά από το Ηπειρώτικο συγκρότημα!

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν καθαρό μυαλό και στα κρίσιμα σημεία κατάφεραν να διατηρηθούν μπροστά για να φτάσουν σε ένα μεγάλο αποτέλεσμα.

Η Αναγέννηση πλέον μετρά ρεκόρ 7 νίκες - 5 ήττες και φιγουράρει στην 4η θέση σε τριπλή ισοβαθμία με Ικάρους Τρικάλων και ΓΑΣ Μελίκης.

Με πολύ ισορροπημένα στατιστικά στην επίθεση, αφού 7 παίχτες τους σήκωσαν το βάρος του σκοραρίσματος, οι Καρδιτσιώτες έπαιξαν με καθαρό μυαλό στο β' ημίχρονο και κατάφεραν να μεταφέρον το άγχος στους γηπεδούχους. Έτσι, υποχρέωσαν τον ΑΓΣΙ σε μόνιμο κυνηγό του σκορ και πανηγύρισαν μία πολύτιμη επικράτηση.

Νωθρά μπήκε στο ματς η Αναγέννηση που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-2 στο 3΄, με το πρώτο δεκάλεπτο να ανήκει στη μεγαλύτερη διάρκειά του στους γηπεδούχους. Το τρίποντο του Καλογεράτου έφερε το +10 (19-9), με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να μειώσουν στο 21-13 στο τέλος της περιόδου.

Με δύο διαδοχικά τρίποντα του Δαβάνη ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σοφοκλή Τσουκανέλη να ξεφεύγει με σκορ 27-16. Στο 14΄ ο ΑΓΣΙ διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά (33-18). Με ηγέτη τον Τσέλιο, που πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους, η Αναγέννηση μείωσε σε 35-26, όμως Καλογεράτος και Παπαδόπουλος έφεραν και πάλι την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας (40-28 στο 17΄), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 43-36 μετά από buzzer-beater τρίποντο του Πανταζή.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε εντυπωσιακά στην τρίτη περίοδο, με την Αναγέννηση να παγιδεύει με την άμυνα ζώνης τους γηπεδούχους. Στο 24΄ το σκορ ήταν 46-43 υπέρ του ΑΓΣΙ, με τον Παπαδόπουλο να κάνει με τρίποντο το 49-43, όμως οι Κιτρινόμαυροι έγιναν, με μπροστάρη τον Γεωργατζά μείωσαν στον πόντο (51-50). Οι παίκτες του Βασίλη Κρομμύδα πέτυχαν πολλά μεγάλα σουτ στο τρίτο δεκάλεπτο, με ένα από αυτά, του Αργύρη, να φέρνει το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (54-54). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 30΄ να βρίσκονται μπροστά με 56-58.

Ο καταιγισμός τριπόντων συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, καθώς Γεωργατζάς και Αργύρης έδωσαν αέρα 6 πόντων στην ομάδα τους (60-66 στο 35΄). Το 60-68 έγινε μετά από καλάθι του Κόβατσεφ. Ο ΑΓΣΙ βρήκε τις λύσεις στο πρόσωπο του Παπαδόπουλου, ο οποίος με 4 σερί πόντους μείωσε σε 64-68, για να έρθει ο Καλογεράτος και με δύσκολο μπάσιμο να μειώσει στο καλάθι (66-68). Τσέλιος, αρχικά και Γεωργατζάς εν συνεχεία με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έκαναν το 76-72, για να έρθει ο Κόβατσεφ με τρίποντο-«μαχαιριά» να τελειώσει την υπόθεση νίκη (67-75, 50" πριν το τέλος). Το τελικό 73-79 ήρθε πλέον φυσιολογικά και έφερε τη 2η εκτός έδρας νίκη στην ΑΣΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 43-36, 56-58, 73-79

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 16 (1), Σαχπατζίδης 4, Καλογεράτος 11 (2), Αντωνίου 2, Σβώλης, Παπανικολάου, Μάκης, Παπαδόπουλος 22 (1), Δαβάνης 18(2), Φίλιος, Τερζόπουλος.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Β. Κρομμύδας): Μπιρνάρας, Ψυχογιός, Πανταζής 12 (1), Γεωργαντζάς 22 (2), Δίκαρος 3 (1), Κοβάτσεβ 7 (1), Τσέλιος 18 (3), Ντούρλιας, Στ. Αργύρης 8 (2), Αντωνίου, Καλλιάρας 9, Νότος.