lux1   karditsapress 4 vasilakos 01

ix6 pilatos orizontia .png

ΜΠΑΣΚΕΤ

Επιστροφή στις νίκες για τον ΘΕΟΝΗ ΑΣ Καρδίτσας, ο οποίος για τη 10η αγωνιστική της Α2 Ανδρών επικράτησε του Παγκρατίου με 85-64.

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα με ρεσιτάλ τριπόντων (13/29) επιβλήθηκε της πρωτοπόρου της βαθμολογίας και ανέβηκε στην 5η θέση, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-4.

Δείτε ξανά ολόκληρη την αναμέτρηση, όπως μεταδόθηκε ζωντανά από το κανάλι του ΑΣ Καρδίτσας στο Youtube:

Ο ΑΣΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 0-2, καθώς στη συνέχεια είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και συνεχώς το προβάδισμα που στο β' ημίχρονο το έφτασε μέχρι και στο +28 (83-55).

Οι γηπεδούχοι έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Κακλαμάνο που σημείωσε 30 πόντους (3/3 βολές, 3/6 δίποντα, 7/15 τρίποντα), ανέπτυξαν τη διαφορά νίκης στις αρχές της 4ης περιόδου, όταν το 55-51 μετατράπηκε σε 83-55 με ένα εντυπωσιακό σερί 28-4!

Παρότι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 14-2 στο 5’ και με 42-30 στο 19’, κατόρθωσαν να ροκανίσουν τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και να πλησιάσουν στους τέσσερις πόντους (55-51) στο τελευταίο λεπτό του 3ου δεκαλέπτου.

Στον αντίποδα, το Παγκράτι που πέτυχε 125 πόντους την προηγούμενη εβδομάδα απέναντι στον Οίακα Ναυπλίου, «προδόθηκε» από το μεγάλο τους όπλο, το τρίποντο, έχοντας 1/20 και το μοναδικό εύστοχο από τον Χρήστο Ξύδη στα τελειώματα της τρίτης περιόδου, όταν η ομάδα του μείωσε σε 55-51.

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν ουσιαστικά να βρίσκονται στο παρκέ, δέχθηκαν ένα σερί 20-0, και βρέθηκαν πίσω με 75-51, μην έχοντας ελπίδα επιστροφής.

Εκτός από τον Νίκο Κακλαμάνο, ο Νίκος Παπαρέγκας σκόραρε 17 πόντους (1/9 διπ., 3/5 τριπ., 7 ριμπ., 3 κλεψ), με τον Θανάση Τσούκα να προσθέτει 11 πόντους (2/2 διπ., 2/6 τριπ.). Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/29 τρίποντα, με το Παγκράτι να έχει 20 λάθη, με τον Μάριο Δόξα να ξεχωρίζει με 18 πόντους (7/10 διπ., 5 ριμπ.).

Το πάρτι συνεχίστηκε στο παρκέ με τα γενέθλια του μικρού Βασίλη!

Το πανηγυρικό κλίμα από τη μεγάλη νίκη του ΑΣΚ συνεχίστηκε στο παρκέ, αφού ο πιο πιστός φίλαθλος της ομάδας, ο μικρός Βασίλης είχε τα γενέθλιά του για να δεχθεί μία ευχάριστη έκπληξη.

Ο παλαιός αθλητής του ΑΣΚ. Γιάννης Παπαχρήστος ήρθε από τη Λάρισα στο σημερινό ματς για να γιορτάσει τα 15α γενέθλια του Βασίλη με μία τούρτα και τους παίχτες των δύο ομάδων να του τραγουδούν το γενέθλιο άσμα!

Το «δέσιμο» του μικρού Βασίλη με την ομάδα αλλά και με τον Γιάννη Παπαχρήστο, από τη θητεία του ακόμη στον ΑΣΚ αποτυπώνει και το μεγαλείο του αθλητισμού που προσφέρει τέτοιες ανεξίτηλες στιγμές.

ask pagkrati vasilis

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-32, 58-51, 85-64

ΘΕΟΝΗ ΑΣ Καρδίτσας (Κ. Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Αμβράζης 6, Καρράς 4, Μακρής, Κακλαμάνος 30 (7/15 τρίποντα), Γκρέκας 9 (1), Βαβάτσικος 2, Καλλές 6, Τσούκας 11 (2), Μόσορας, Τσούμας.

Παγκράτι (Δ. Λιόγας): Ρετσινάς Μίχαλος 1 (0/6 σουτ), Κουφόπουλος 5, Ονάσογλου 3, Ματαλιωτάκης 10 (11 ριμπάουντ, 7 λάθη), Ξύδης 5 (1), Καραμαλέγκος 8, Πεφάνης 7, Δόξας 18 (7/11 σουτ), Δαμιανός 2, Γκαβασιάδης 5.

14. Καβάλα 1-8 (614-717) 10

* Ο Κόροιβος Αμαλιάδας και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.
* Στο 2ο γύρο συνεχίζουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.