ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Αναγέννηση Καρδίτσας στον εκτός έδρας αγώνα με τη Νίκη Βόλου.

Σε ένα παιχνίδι όπου η ΑΣΑ ήταν σαφώς ανώτερη από την αντίπαλο της δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ενώ δέχθηκε ένα γκολ στο 76΄από τον Βλαχομήτρο κόντρα στη ροή του ματς.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση και ανήκε στην Αναγέννηση μόλις στο 1ο λεπτό. Ο Μπενγκόα εκτέλεσε το κόρνερ ο Μπιανκόνι πήρε την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στο 5ο λεπτό ήταν σειρά της Νίκης να «απειλήσει» με διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Μιράντα και έπειτα ο Ροχάνο νικήθηκαν από τον Γκέκα, ο οποίος πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές αποκρούσεις.

Η Αναγέννηση «άγγιξε» το γκολ στο 11ο λεπτό, όταν ο Γκίνη βγήκε πανέξυπνα στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στο 32ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ του Καρανίκα βρήκε τον Γκόλια, ο οποίος πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Τελευταία φάση του πρώτου μέρους στο 44' ο Λαγός σούταρε στην κίνηση από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με την Αναγέννηση να είναι καλύτερη να δημιουργεί κάποιες καλές στιγμές.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και προσπάθησε να βρει διαδρόμους προς την εστία του Μπάγιτς.

Στο 52ο λεπτό μετά από σέντρα του Καρανίκα ο Γκίνη πήρε την κεφαλιά όμως αστόχησε.

Η Νίκη Βόλου στην μοναδική της φορά που απείλησε στο δεύτερο μέρος σκόραρε στο 75ο λεπτό. Ο Κάσσος έδωσε στον Βλαχομήτρο και εκείνος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκέκα για το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα μας έμεινε με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Μπιανκόνι για διαμαρτυρία, δεχόμενος δύο κίτρινες στην ίδια φάση!

Στα εναπομείναντα λεπτά η Αναγέννηση πίεσε τους γηπεδούχους, ώστε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι αποτελεί ήδη παρελθόν και άπαντες στο «κιτρινόμαυρο στρατόπεδο» έχουν επικεντρωθεί στο εντός έδρας ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος, Τζοβάρας, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Αλιατίδης (55' Γκαρσία - 90' Παναγιωτίδης), Τσουκαλάς, Κυριακίδης, Κάσσος, Μιράντα (64' Βλαχομήτρος), Ροχάνο (90' Μπόσιο).

Αναγέννηση(Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Λαρρέα, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Λαγός(86' Βιδάλ), Γκίνη, Πλέγας, Κουτσιανικούλης(1' Πολίτης 72' Μάνιος), Μπενγκόα(72' Κλάους Αθανασιάδης) και Μπιανκόνι