ΜΠΑΣΚΕΤ

Βάλτε του εμπόδια να τα υπερπηδάει!

Ο συγκλονιστικός ΑΣ Καρδίτσας ΘΕΟΝΗ έδωσε 4ο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Α2 και κατάφερε να πανηγυρίσει την 3η του νίκη, αυτή τη φορά «αλώνοντας» το κλειστό «Περιβόλας» και το «σπίτι» του Απόλλωνα Πατρών!

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα που έχει ηττηθεί μόνο από τον Ολυμπιακό Β' στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης στο βοηθητικό του ΣΕΦ, προελαύνει, υποχρεώνοντας τους Πατρινούς στην πρώτη τους ήττα για φέτος, μετά από τέσσερις διαδοχικές νίκες!

Το 77-84 ήρθε δικαιότατα, με σπουδαία εμφάνιση ιδίως στο τελευταίο 5λεπτο, όταν οι Καρδιτσιώτες χρειάστηκαν να δείξουν χαρακτήρα και ψυχραιμία. Ο ΑΣΚ πλέον φιγουράρει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, δίχως να έχει ακόμη αγωνιστεί στην Καρδίτσα, λόγω των προβλημάτων ηλεκτροδότησης που αντιμετωπίσει το νέο κλειστό γυμναστήριο της πόλης μας από το καταστροφικό πέρασμα της κακοκαιρίας «Ιανός».

Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Στέλιου Πουλιανίτη, με τον αθλητή των γηπεδούχων να αποχωρεί στο 1ο δεκάλεπτο (7') με σπασμένο σαγόνι, μετά από διεκδίκηση ριμπάουντ με τον Βαβάτσικο.

Με κυριαρχία σε όλους τους τομείς (42 ριμπάουντ έναντι 27, 22 ασίστ έναντι 10, 7 κλεψίματα έναντι 5, 2 τάπες έναντι καμιάς), ο ΑΣΚ είδε τον Παπαρέγκα να τελειώνει το ματς με νταμπλ-νταμπλ, τους Ματαλών, Βαβάτσικο να πλησιάζουν ανάλογη επίδοση και τους Κακλαμάνο, Καρρά να πιάνουν ξανά αξιόλογα επίπεδα απόδοσης και σε συνδυασμό με τη συμπληρωματική παρουσία των Γκρέκα, Καλλέ, εξουδετέρωσε τα ατού των γηπεδούχων.

Ο ΑΣΚ παρουσιάστηκε σε ένα ακόμα ματς «διαβασμένος» υπερείχε στη ρακέτα ενώ για άλλη μία φορά οι έμπειροί του παίχτες έκαναν τη διαφορά. Παρά το νωθρό ξεκίνημα που τον βρήκε πίσω στο σκορ με 7-0, η αντίδραση ήταν άμεση και με δικό του σερί 2-10, χάρη στους Καρρά και Κακλαμάνο προσπέρασε με 9-10. Ακολούθησαν εναλλαγές στο σκορ με τον ΑΣΚ να προσπερνά με 13-16 με τον Καλλέ και να ολοκληρώνει την 1η περίοδο με προβάδισμα 15-18 χάρη στο Ματαλών.

Με τον Παπαρέγκα να μπαίνει δυνατά στην εξίσωση, ο ΑΣΚ προηγήθηκε στη β' περίοδο με 15-20, 19-23 και 20-25 στο 12'. Ο Απόλλων αντέδρασε και με τους Νιφόρα, Τσιακμά έτρεξε σερί 6-0 για να προσπεράσει με 26-25. ο ΑΣΚ προσπέρασε εκ νέου για το 29-30 με τον Βαβάτσικο και προηγήθηκε με 30-32 χάρη στο Ματαλών, όμως στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο αγώνας εξελίχθηκε πιο «άναρχα», κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους που πήγαν στα αποδυτήρια με ανεπαίσθητο προβάδισμα για το 36-35 της ανάπαυλας.

Η 3η περίοδος ήταν και η πιο αμφίρροπη, αφού συνολικά σημειώθηκαν 8 εναλλαγές στο προβάδισμα στον αγώνα αλλά και τέσσερις ισοπαλίες. Ο ΑΣΚ προσπέρασε με 36-39, όμως βρέθηκε στη συνέχεια πίσω με 43-41 από προσπάθειες των Τσιακμά και Μολφέτα. Η συνέχεια παρέμεινε αμφίρροπη, με τους Καρδιτσιώτες να προηγούνται με 48-50 και 50-53 δια χειρός Βαβάτσικου, Παπαρέγκα αλλά τον Απόλλωνα να «απαντά», να παίρνει κεφάλι με 56-55 και να ολοκληρώνει την 3η περίοδο με προβάδισμα 60-58, σε ένα διάστημα όπου οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε εκατέρωθεν προσπάθειες έξω από τα 6,75μ.

Η 4η περίοδος κύλησε έως και τα μισά της, περίπου όπως η 3η, με τον Απόλλωνα Πάτρας να δείχνει όμως μέχρι το 35' ότι κρατάει τα ηνία του αγώνα. Οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 69-65 χάρη στους Αντωνάκη, Μολφέτα και έδειχναν να βρίσκουν απαντήσεις αμυντικά στο παιχνίδι του ΑΣΚ. Κάπου εκεί όμως ο ΑΣΚ έδειξε χαρακτήρα και με σφυριλατημένη άμυνα άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης τρέχοντας συνολικό σερί 1-13!. Με αρχικό σερί 0-8 και μπροστάρηδες τους Παπαρέγκα, Βαβάτσικο και Καρρά, οι παίχτες του Κώστα Κομποδιέτα πέρασαν μπροστά με 69-73 στο 37', ανατρέποντας την κατάσταση μέσα σε 94"!

Η μόνη αντίδραση των Πατρινών ήταν 1/2 βολές του Αντωνάκη που μείωσε προσωρινά σε 70-73, με τον ΑΣΚ να συνεχίσει το κρεσέντο του και να απομακρύνεται ακόμη περισσότερο με νέο σερί 0-5 για το 70-78 στο 38' που του έδινε πλέον σαφές προβάδισμα νίκης.

Ο Μπαζίνας μείωσε προσωρινά σε 72-78, όμως οι Κακλαμάνος και Ματαλών φρόντισαν να εκτοξεύσουν τη διαφορά για το 72-82 που ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα. Μάλιστα, αυτή τη διαφορά «ισοφάρισαν» οι φιλοξενούμενοι όταν έκαναν λίγο αργότερα το 74-84, με το τελικό 77-84 να προέρχεται από τρίποντο του Μολφέτα στην εκπνοή, δίχως να είναι ικανό να μετριάσει τη χαρά της νίκης για τους Καρδιτσιώτες.

apollwn patrwn karditsa ask 1

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-35, 60-58, 77-84

Απόλλωνας Πατρών (Ν. Βετούλας): Τσιακμάς 11 (2), Νιφόρας 3 (1), Αγγέλου 8 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Παπαφωτίου, Μολφέτας 19 (5), Μπαζίνας 11 (1), Κογιώνης, Αντωνάκης 22 (2).

ΑΣ Καρδίτσας ΘΕΟΝΗ (Κ. Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 18 (1), Αμβράζης, Ματαλών 18, Θ. Καρράς 10, Μακρής 1, Κακλαμάνος 14 (2), Γκρέκας 3 (1), Βαβάτσικος 16, Καλλές 4, Αθ. Τσούκας.

Πανερυθραϊκός-Μαρούσι 81-86
Κόροιβος Αμαλιάδας-Ψυχικό (Αναβολή - δεν ορίστηκε νέα ημερομηνία)
Οίακας Ναυπλίου-ΑΟ Τρίτων (Αναβολή – 18/11, 17.00)
Φίλιππος Βέροιας-Αμύντας (Αναβολή – 2/12, 17.00)

16. Φίλιππος Βέροιας 1-0 (79-54) 2

*Ο Φίλιππος Βέροιας έχει τέσσερις αγώνες λιγότερους. Ο Κόροιβος, το Ψυχικό, ο Αμύντας και ο Τρίτωνας έχουν δύο αγώνες λιγότερους. Ο Πανερυθραϊκός, η Καρδίτσα, το Μαρούσι, ο Ολυμπιακός, η Ελευθερούπολη και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

**Αναλυτικά οι 9 αγώνες που εκκρεμούν και πότε έχουν οριστεί: Καρδίτσα - Αμύντας (1η αγωνιστική, 6/1/2021), Πανερυθραϊκός - Φίλιππος Βέροιας (2η αγωνιστική, 11/11), Φίλιππος Βέροιας - Ψυχικό (3η αγωνιστική, 18/11), Μαρούσι - Φίλιππος Βέροιας (4η αγωνιστική, 25/11), Ολυμπιακός - Ελευθερούπολη (4η αγωνιστική, 11/11), Τρίτωνας - Κόροιβος (4η αγωνιστική, 11/11), Φίλιππος Βέροιας - Αμύντας (5η αγωνιστική, 2/12), Οίακας Ναυπλίου - Τρίτωνας (5η αγωνιστική, 18/11), Κόροιβος - Ψυχικό (5η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί).