ΜΠΑΣΚΕΤ

Πέντε μήνες μετά την τελευταία του επίσημη αγωνιστική δραστηριότητα, ο ΑΣ Καρδίτσας ηττήθηκε από τον ΑΟ Τρίτωνα στην Αθήνα, επιστρέφοντας με το...αριστερό στην επανέναρξη της Α2.

Δείτε ΕΔΩ ξανά ολόκληρη την αναμέτρηση, όπως μεταδόθηκε ζωντανά

Η ομάδα της Καρδίτσας, φανερά επηρεασμένη από την πολύμηνη αγωνιστική απραξία, χωρίς πλεϊμέικερ στη σύνθεσή της και με αρκετά «τρικ» του Κώστα Κομποδιέτα ώστε να καλύψει το ζήτημα στη δημιουργία παιχνιδιού, ηττήθηκε με 91-85 από το συγκρότημα των Σεπολίων.

Στην επανεμφάνιση του ΑΣΚ, από τις πιο ευχάριστες εκπλήξεις ήταν η παρουσία του Αμβράζη, με τον νεαρό φόργουορντ να «αρπάζει» την ευκαιρία που του δόθηκε και να τελειώνει το ματς με 21 πόντους σε 32 λεπτά (8/10 διπ., 5/6 βολές, 6 ριμπ.). Από τους υπόλοιπους «Κυανόλευκους» Παπαρέγκας, Κακλαμάνος και Καλλές κατέβαλαν φιλότιμη προσπάθεια για να μετατρέψουν σε ροζ το φύλλο αγώνα των Καρδιτσιωτών που δεν κατάφεραν ωστόσο να έχουν επιθετική «πολυφωνία».

Σε αυτή την πρωτόγνωρη κατάσταση, όπου οι ομάδες της Α2 βγήκαν από το «ψυγείο» και κλήθηκαν να παίξουν...μπάσκετ, ο ΑΣΚ δεν έχασε την επαφή του με το σκορ, αν και στο 1ο ημίχρονο έβλεπε συνεχώς τους γηπεδούχους, με ηγέτες τους Κόκκαλη και Μάντζαρη να προπορεύονται.

Χωρίς τους Γκρέκα και Ματαλών και με τον Τσούκα να μετατρέπεται μοιραία ως «άσσος», οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο με 16-11 και 18-14. Με 2/2 βολές του Καρρά, ο ΑΣΚ πέρασε μπροστά στο σκορ για τρίτη φορά στο ματς για το 18-19 (η πρώτη ήταν στο 6-7 και η δεύτερη στο 8-10), δείχνοντας να ξεπερνά το πρόβλημα στη μεταφορά της μπάλας στην επίθεση. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Τρίτωνα να ανακτά το προβάδισμα και να προηγείται με 21-19.

Η δεύτερη περίοδος εκκίνησε με τον Τρίτωνα να τρέχει σερί 8-0 και να «πιάνει» για πρώτη φορά στο παιχνίδι διαφορά με διψήφιο αριθμό, για το 29-19. Ο ΑΣΚ απάντησε με δικό του μίνι σερί 0-4 (29-23), με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν εκ νέου με 32-23 και να διατηρούν το προβάδισμά τους για το 33-25. Λίγο αργότερα οι Αθηναίοι έπιασαν ξανά διψήφιo αριθμό στη διαφορά τους για το 41-31, με τον ΑΣΚ να τη ρίχνει στα μισά με τη λήξη του ημιχρόνου (44-39).

Στο β' ημίχρονο ο Τρίτων με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια κατάφερε να αυξήσει αρχικά το προβάδισμά του για το 53-44. Παρά τις ηρωικές προσπάθειες του Κακλαμάνου σε εκείνο το διάστημα, η διαφορά δεν υποχωρούσε (57-48) και στο 27' το σκορ ήταν 63-51, για τη μεγαλύτερη διαφορά της αναμέτρησης υπέρ των γηπεδούχων. Με σερί 6-13 οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έδωσαν νέα τροπή στην αναμέτρηση με τη λήξη της 3ης περιόδου για το ευμετάβλητο 69-65.

Οι παίχτες του Κώστα Κομποδιέτα, μετά το 65-63, κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν στην αρχή της 4ης περιόδου και σε 71-71, καλύπτοντας διαφορά 12 πόντων. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι και το 81-81, όταν ο Θεοδώρου με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Τρίτωνα με διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων. Με 1,12' για τη λήξη, ο ΑΣΚ δεν κατάφερε στις επόμενες επιθέσεις να προσπεράσει ή να ισοφαρίσει τον Τρίτωνα και προέβαινε σε φάουλ που σταματούσαν το χρόνο. ο Τρίτων, από τη γραμμή των βολών στάθηκε ψύχραιμος και αύξανε τη διαφορά (87-81, 36" πριν το τέλος), με το τελικό 91-85 να «ρίχνει» την ομάδα της Καρδίτσας στο 3-2.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-39, 69-65, 91-85

Τρίτων (Μιχελάκος): Καφέζας 12 (2), Ντούσιας, Θεοδώρου 9 (2), Κόκκαλης 33 (4), Σταθόπουλος, Μάντζαρης 18 (2), Παπαδημητρίου 12 (2), Νάνος 4 (1), Πράπας 3 (1), Σαρλής.

ΘΕΟΝΗ ΑΣ Καρδίτσας (Κ. Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 20 (3), Αμβράζης 21, Καρράς 6, Μακρής, Κακλαμάνος 18 (2), Βαβάτσικος 7 (1), Καλλές 11, Τσούκας 2, Μόσορας, Τσούμας.

14. Φίλιππος Βέροιας 0-1 (69-72) 1

* Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.

* Στο 2ο γύρο θα συνεχίσουν οι ομάδες που θα τερματίσουν στις πρώτες οκτώ θέσεις της βαθμολογίας.

* Ο Φίλιππος Βέροιας έχει τέσσερις αγώνες λιγότερους. Ο Αμύντας έχει δύο αγώνες λιγότερους. Το Ψυχικό, ο Πανερυθραϊκός, ο ΘΕΟΝΗ ΑΣ Καρδίτσας, ο Τρίτωνας, το Μαρούσι, ο Ολυμπιακός, η Ελευθερούπολη και ο Οίακας Ναυπλίου έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

* Αναλυτικά οι 7 αγώνες που εκκρεμούν και πότε έχουν οριστεί: ΘΕΟΝΗ ΑΣ Καρδίτσας - Αμύντας (1η αγωνιστική, 7/4, 17:00), Πανερυθραϊκός - Φίλιππος Βέροιας (2η αγωνιστική, 7/4, 17:00), Φίλιππος Βέροιας - Ψυχικό (3η αγωνιστική, 14/4, 17:00), Μαρούσι - Φίλιππος Βέροιας (4η αγωνιστική, 21/4, 17:00), Ολυμπιακός - Ελευθερούπολη (4η αγωνιστική, 21/4, 17:00), Φίλιππος Βέροιας - Αμύντας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00), Οίακας Ναυπλίου - Τρίτωνας (5η αγωνιστική, 28/4, 17:00).