ΜΠΑΣΚΕΤ

Με μία πληθωρική εμφάνιση και εμφανή διαφορά δυναμικότητας, ο ΘΕΟΝΗ ΑΣ Καρδίτσας συνέτριψε με 88-55 τον Φίλιππο Βέροιας και συνέχισε με τη δεύτερη διαδοχική του εντός έδρας νίκη για τη 12η αγωνιστική της Α2.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Καρρά που τελείωσε το ματς με νταμπλ-νταμπλ (31 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 3 τάπες, 5 κλεψίματα), η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 0-2, για να «πατήσει» γκάζι στη συνέχεια και να φτάσει στην 6η φετινή της νίκη.

Δείτε το βίντεο με ολόκληρη τη ζωντανή μετάδοση της αναμέτρησης:

Ο ΑΣΚ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του στο ματς, όταν και με σερί 13-0 προηγήθηκε 18-4, βλέποντας τον Κακλαμάνο να τελειώνει την 1η περίοδο με τέσσερα εύστοχα τρίποντα και με προβάδισμα +19 για το 31-12.

Η συνέχεια ήταν εξίσου εντυπωσιακή για τους γηπεδούχους που με μπροστάρη τον Καρρά έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και εκμεταλλευόμενοι τις αργές επιστροφές των φιλοξενούμενων έφτασαν στο 53-30 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο, το μόνο που κατάφερε ο Φίλιππος ήταν να μειώσει μία φορά στου 16 και άλλη μία στους 14 πόντους, για να κλείσει η διαφορά στο 69-45 του 30'.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να δίνουν χρόνο συμμετοχής στους νεαρότερους αθλητές του ρόστερ τους, οι οποίοι κατέγραψαν θετικό πρόσημο για το τελικό 88-55 που ήταν και η δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, μετά το 88-53 και το +35.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για την ομάδα του Χρήστου Μπλατσιώτη δεν αγωνίστηκε ο Ντόβας.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 53-30, 69-45, 88-55

ΘΕΟΝΗ ΑΣ Καρδίτσας (Κ. Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 6 (2), Αμβράζης 4, Καρράς 31, Μακρής 4, Κακλαμάνος 15 (4), Βαβάτσικος 5 (1), Καλλές 3, Τσούκας 13 (1), Μόσορας 4, Τσούμας 3.

Φίλιππος Βέροιας (Χρ. Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 2, Ελευθεριάδης 21 (2), Νικάι 2, Κοθράς 3, Παραπούρας 6 (2), Σουτζόπουλος 6, Πολυμένης, Πιλκούδης 8, Καραγεωργίου 7 (1).

14. Δάφνη Δαφνίου** 1-9 (669-796) 11

* Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά μία θέση στο 2ο γύρο του πρωταθλήματος.
** Με διπλό αστερίσκο οι ομάδες που έμειναν μαθηματικά εκτός 8άδας και δεν θα συνεχίσουν στο 2ο γύρο.
- Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.