ΜΠΑΣΚΕΤ

Βαριά ήττα γνώρισε στο Μαρούσι ο ΘΕΟΝΗ ΑΣ Καρδίτσας, σε ματς που έριξε την αυλαία του Α' γύρου της Α2.

Η ομάδα του Κώστα Κομποδιέτα, έχοντας εξασφαλίσει την παρουσία της στο Β' γύρο του πρωταθλήματος, ηττήθηκε με 94-63, σε παιχνίδι που σημείωσαν πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως στα δίποντα (12/33).

Δείτε στο παρακάτω βίντεο την αναμέτρηση, όπως μεταδόθηκε ζωντανά:

Οι Καρδιτσιώτες βρέθηκαν από την αρχή του αγώνα κυνηγοί στο σκορ κόντρα σε έναν αντίπαλο που ήταν σε μεγάλη ημέρα έξω από τα 6,75μ., (14/31) και με έναν Γκαγκαλούδη «σεληνιασμένο» (32π., 4/6 διπ., 8/11 τριπ.) δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο ροζ φύλλο.

Ο ΑΣΚ, μάλιστα βρέθηκε και στο -39 (84-45) στις αρχές της 4ης περιόδου, μη έχοντας σήμερα τις λύσεις, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Ως κέρδος της σημερινής εμφάνισης και αν μπορεί να μείνει κάτι στους φιλοξενούμενους είναι η νέα καλή παρουσία του νεαρού Θανάση Τσούκα που σημείωσε 19 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Κ. Κομποδιέτα με 4/4 βολές, 3/5 διπ., 3/5 τριπ. και 5 κλεψίματα.

Με μεγάλο «όπλο» της την περιφέρεια, η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα πήρε προβάδισμα με 22-15 στην πρώτη περίοδο, ενώ στα πρώτα 12' του αγώνα, ο Γκαγκαλούδης μετρούσε ήδη 19 πόντους με 5/5 τρίποντα και 2/2 δίποντα, έχοντας περισσότερους πόντους συνολικά από τον ΑΣΚ (28-18).

Η επιθετική έξαψη των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τους Στασινό από την περιφέρεια και τον Χατζηδάκη από τη ρακέτα να ανεβάζουν το σκορ για το 48-30 του ημιχρόνου.

Όσο κυλούσε το ματς στην επανάληψη, τόσο οι ελπίδες ανατροπής εξανεμίζονταν για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, αφού το Μαρούσι συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έφτασε σε μία δίκαιη και ευρεία νίκη που το θέτει σε τροχιά τετράδας, ενόψει της έναρξης του β' γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-30, 76-42, 94-63

Μαρούσι (Γ. Σκαραφίγκας): Τσιότρας 4, Στασινός 16 (2), Παπαγιάννης 4, Προίσκος 5 (1), Κανέλλης 8 (2), Χατζηδάκης 11, Παπαγεωργόπουλος 6, Αρνόκουρος 5 (1), Δούκας 3, Γκαγκαλούδης 32 (8).

ΘΕΟΝΗ ΑΣ Καρδίτσας (Κ. Κομποδιέτας): Παπαρέγκας 14 (1), Αμβράζης, Καρράς 2, Μακρής 5, Κακλαμάνος 12 (2), Γκρέκας 7, Βαβάτσικος 1, Καλλές 3, Τσούκας 19 (3), Μόσορας.

14. Καβάλα** 1-11 (805-954) 13

* Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά θέση στο 2ο γύρο του πρωταθλήματος.
** Με διπλό αστερίσκο οι ομάδες που έμειναν μαθηματικά εκτός 8άδας και δεν θα συνεχίσουν στο 2ο γύρο.
- Ο Κόροιβος και το Αγρίνιο δήλωσαν αδυναμία να συνεχίσουν στο πρωτάθλημα.
- Εκκρεμούν οι εξής 3 αγώνες: Καβάλα - Ολυμπιακός Β' (14η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Απόλλωνας Πάτρας - Δάφνη Δαφνίου (14η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί), Ολυμπιακός Β' - Απόλλωνας Πάτρας (15η αγωνιστική, δεν έχει οριστεί).

Η επόμενη (16η) αγωνιστική:

Ο 2ος γύρος θα συνεχιστεί μετά τη διεξαγωγή των τριών εξ' αναβολής αγώνων και το πρόγραμμα της υπόλοιπης κανονικής περιόδου θα τροποποιηθεί από την ΕΟΚ, έτσι ώστε να μην υπάρχουν ρεπό. Η έναρξή του θα γίνει στις 2 Ιουνίου.