ΜΠΑΣΚΕΤ

Την 3η φετινή του εκτός έδρας νίκη και την 7η συνολικά στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Απόλλων Καρδίτσας.

Η ομάδα του Γιάννη Κοβάτσεφ επικράτησε στο Κλειστό Γυμναστήριο «Γιάννης Μπουρούσης» της KBA με 79-87 στην παράταση (κ.α. 72-72) κι επέστρεψε στις επιτυχίες, με ένα αποτέλεσμα που έχει σημαντικό ψυχολογικό και βαθμολογικό αντίκτυπο για τη συνέχεια.

Απέναντι σε ένα καλοδουλεμένο νεανικό σύνολο με αθλητές που αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν τα επόμενα χρόνια στο Καρδιτσιώτικο μπάσκετ, ο Απόλλων δεν απέφυγε τις καταστάσεις ντέρμπι και είδε για τρίτη φορά φέτος αγώνα του να οδηγείται σε παράταση.

Κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν έλειψαν τα επιμέρους σερί εκατέρωθεν που προσέφεραν συναρπαστική τροπή ως το φινάλε και δεν άφηναν περιθώρια πρόβλεψης σχετικά με το πού θα κατέληγε τελικά η νίκη.

Ο αγώνας, εκτός από την άγρια ομορφιά του, συνοδεύτηκε από υψηλό ανταγωνισμό και εξαιρετική ατμόσφαιρα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων που άλλωστε εκπροσωπούν το μπάσκετ της πόλης αρμονικά κι επάξια σε αυτό το επίπεδο.

Στην πρώτη περίοδο οι εναλλαγές στο σκορ δεν επέτρεψαν καμία από τις δύο ομάδες να οικοδομήσει προβάδισμα κι έτσι το 19-17 στο 10’ αποτύπωνε και τις ισορροπίες της αναμέτρησης.

Στη 2η περίοδο, η εικόνα ήταν πανομοιότυπη με τον Απόλλωνα να προσπερνά με 25-28 και 27-32, όμως η KBA απάντησε κι έτσι το σκορ στο ημίχρονο ήταν ισόπαλο 32-32.

Στο 3ο δεκάλεπτο η KBA μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια και ξέφυγε με 40-32. Ωστόσο, ο Απόλλων απάντησε εντυπωσιακά και με σερί 0-14 προσπέρασε για το 40-44. Τελικά ένα 5-0 των γηπεδούχων διαμόρφωσε το 45-44 στο 30’.

Η τελευταία περίοδος, στη μεγαλύτερη διάρκειά της είχε σε θέση οδηγού τον Απόλλωνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 52-58, 58-62 και 62-67 στο 39’ δείχνοντας ότι κρατούν την τύχη στα χέρια τους. Ωστόσο, κάποιες επιπόλαιες στιγμές και μία αμφιλεγόμενη απόφαση στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του αγώνα, έστειλαν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση, ο Απόλλων στάθηκε πιο ψύχραιμος σκόραρε 15 πόντους, δείχνοντας ότι είναι με διαφορά η καλύτερη επίθεση στην κατηγορία και επικράτησε με 79-87.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 32-32, 45-44, 72-72 κ.α., 79-87 παρ.

K.B.A. (Ν. Κακλαμάνος): Τεταγιώτης, Καλογριανίτης, Γαζέτας 8 (1), Ευ. Λιάπης 2, Σ. Χαρίτος 15 (2),  Μπριάνας, Κουτσιόγκουλος 32 (6), Κ. Φαντέλας 4, Ν. Παπαδημητρίου 4, Ι. Ζευγαράς 11 (1), Πρέπας 1, Ραπάνι 2.

Απόλλων Καρδίτσας (Ι. Κοβάτσεφ): Κούτριος 19 (3),  Πάσχος, Ντασιώτης, Ράντος 15, Τσανάκας, Βούλγαρης 11, Κατσαρός 5 (1), Τσέγκος 22 (4), Μπρούτσος, Ρουκάς, Λιακόπουλος, Μουταρέλος 15 (2).

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Πελασγιώτιδα Λάρισας – ΓΣΕ Ελασσόνας  41-70
ΚΒΑ - Απόλλων Καρδίτσας  79-87 παρ. (72-72 κ.α.)

-187

*Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας, ΕΑΛ, K.B.A. και Κρόνος Τυρνάβου έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για το Β’ γύρο